Europejskie Dni Dziedzictwa

10.09.2022 11:00
malarstwo

Zapraszamy na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem Połączeni Dziedzictwem - 10 września 2022, o godz. 11:00.

Podczas wydarzenia odbędą się:
godz. 11:00 - Warsztaty artystyczne prowadzone przez Wiktora Semeniaka
godz. 16:00 - Wernisaż wystawy malarstwa Wiktora Semeniaka Pozdrowienia z Lwowa zasyła Fredro

Wstęp wolny!

Prosimy o zapisy na warsztaty pod numerem 74 867 35 70

Wiktor Semeniak pochodzi z Kijowa. Uprawia malarstwo olejne, akrylowe oraz akwarelę. Jego wystawa inspirowana jest osobą Aleksandra hrabiego Fredry oraz pejzażami Lwowa – wątkami bliskimi sercom większości Polaków.

Ta joj! Ta Lwów! Kochany Lwów (…)”
Te znane wszystkim słowa utworu Feliksa Konarskiego zawierają w sobie nieprzemijającą miłość Polaków do owego wyjątkowego miasta dawnej Rzeczypospolitej – miasta, w którym przeszłość (zapisana m.in. w nekropoliach) doskonale splata się z apetytem na przyszłość. Dynamiką historii wielowątkowe i bogate dziedzictwo Lwowa – obejmujące premiery sztuk Aleksandra hrabiego Fredry obok sławy Lwowskiej Szkoły Matematycznej – stało się dziedzictwem wielokulturowym, którego elementy budują zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
Dziś, w obliczu społecznej solidarności, okazanej przez Polki i Polaków ukraińskim uchodźcom wojennym, sięgnięcie do dziedzictwa kulturowego pielęgnowanego przez oba narody i przedstawienie ich przez ukraińskiego artystę Wiktora Semeniaka stanowi symboliczny most łączący dawny Lwów pielęgnowany w pamięci Polaków ze współczesnym, artystycznym portretem tego na wskroś europejskiego miasta.
Na wydarzenie zapraszamy zarówno miłośników Lwowa, członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich Ziemi Kłodzkiej, jak również wszystkich zainteresowanych pogłębieniem relacji z Ukraińcami na niwie łączącego nas dziedzictwa kulturowego.

Wstęp wolny!

Koordynacja: Joanna Stoklasek-Michalak