Uroczyste otwarcie Miejskiego Muzeum w Jaromierzu

DSC_0260_0.JPG
23 marca 2023 r. mieliśmy okazję wziąć udział w otwarciu odrestaurowanej siedziby Muzeum Miejskiego w Jaromierzu. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem ogromu włożonej pracy oraz jakości wykonania adaptacji budynku na cele ekspozycyjne w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”. Nasi czescy koledzy muzealnicy odtworzyli wnętrza powstałego w latach 1910-1911 domu towarowego Wenke. Wypełnili je przedmiotami wykonanymi i sprzedawanymi na początku XX wieku. Były to przede wszystkim upominki zdobione muszelkami, wytworzone w firmie A. Wenke i Syn, popularne niegdyś w nadmorskich kurortach. Na wystawie pojawiła się między innymi szkatułka, zakupiona na tegorocznych Targach Staroci w Kłodzku, przez pracowników jaromiejskiego muzeum.
Sam budynek, który zaprojektował czeski architekt i urbanista Josef Gočár zasługuje na uwagę. To kubistyczne dzieło o żelbetowej konstrukcji przemyślane w każdym detalu, przyciąga wzrok przepiękną przeszkloną fasadą z ceramicznymi, czarnymi, żłobkowanymi kolumnami. Zachwyca także wystrojem wnętrz. Zachowane zostały między innymi lampy sufitowe, żyrandol ze współgrającym z nim kasetonowym sufitem i malowidłami ściennymi, eliptyczna galeria I piętra oraz zabytkowa winda.
W ramach niniejszego, transgranicznego projektu w czeskim muzeum obecnie prezentowane są zbiory z naszego muzeum tj. obrazy malowane na szkle, przedmioty cynowe, zegary i dawne, pamiątkowe fotografie uzdrowisk kłodzkich.

Warto odwiedzić naszych sąsiadów w Jaromierzu. Polecamy!

J.J.