STRONA GŁÓWNA BIBLIOTEKA MUZEUM AKTUALNOŚCI EDUKACJA MEDIA DLA ZWIEDZAJĽCYCH KONTAKT INFORAMA FOTO GALERIA WYSTAWY STRONA GŁÓWNA START MEDIA KONTAKT FOTO GALERIA
   
Interesująca prelekcja w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. 15 listopada 2007
DSC09464.jpg DSC09465.jpg DSC09467.jpg

DSC09464.jpg
15 listopada gościł w Muzeum Ziemi Kłodzkiej dr Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, placówki mieszczącej się w XVII-wiecznej papierni, stanowiącej unikalny, nie tylko na skalę polską, zabytek techniki.
Pan Maciej Szymczyk od lat związany jest z Muzeum w Dusznikach Zdroju, gdzie z pasją prowadzi badania w zakresie historii przemysłu papierniczego. Intensywna praca przyniosła wymierny efekt w postaci ponad 100. artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących przemysłu papierniczego i dziejów ziemi kłodzkiej, w tym sześciu książek. Przypomnijmy tylko dwie z nich. W 2000 r. wydana została drukiem obszerna praca pt. Śląskie papiernictwo w okresie industrializacji kapitalistycznej, napisana przez Macieja Szymczyka w oparciu o dysertację doktorską, obronioną w 1998 r., zaś w roku bieżącym na rynku wydawniczym ukazała się Jego praca habilitacyjna pt. Polski przemysł papierniczy 1945-1989.
Wygłoszona w bibliotece Muzeum Ziemi Kłodzkiej prelekcja poświęcona była funkcjonowaniu zakładów branży papierniczej na ziemi kłodzkiej od chwili zakończenia drugiej wojny światowej do czasów nam współczesnych. Nasz Gość rozpoczął wystąpienie od zaprezentowania swojej pracy habilitacyjnej, podkreślając dotychczasowy brak na rynku krajowym publikacji przedstawiającej dzieje przemysłu papierniczego w Polsce Ludowej. Omówił następnie lokalizację zakładów branży papierniczej na ziemi kłodzkiej, proces ich uruchamiania, stopniowy rozwój, asortyment, czynione inwestycje, jak też stan zakładów w chwili obecnej.
Tematyka wykładu okazała się niezwykle zajmująca. Nie ma wątpliwości: należy zweryfikować często wygłaszane twierdzenie, że tematy związane z historią przemysłu nie są zbyt zajmujące. Wykład dra Szymczyka udowodnił, że nic bardziej błędnego.

 

  DSC09468.jpg

DSC09469.jpg

DSC09470.jpg
  DSC09473.jpg DSC09475.jpg DSC09474.jpg