Marianna Orańska a Ziemia Kłodzka
Wystawa planszowa opowiadająca o życiu i działalności Królewny .
Marianna Orańska, a dokładniej Wilhelmina Fryderyka Ludwika Charlotta z Oranje-Nassau. Urodziła się 9 maja 1810 r. w Berlinie, była córką króla Niderlandów Wilhelma I (od 1815 r.) i jego pierwszej żony, pruskiej królewny Fryderyki Luizy Wilhelminy z domu Hohenzollern.
Była jedną z najbardziej zasłużonych dla rozwoju Dolnego Śląska i ziemi kłodzkiej postaci. Wychowywana na dworze holenderskim, miała wpojony etos pracy, gospodarność oraz zamiłowanie do porządku. Doceniała wagę wykształcenia, wspierała wiele szkół. Inteligentna, pracowita, obdarzona zmysłem artystycznym, w umiejętny sposób zarządzała powierzonymi, jak też pozyskanymi osobiście dobrami. Była kolekcjonerką dzieł sztuki i mecenasem artystów.
Zatrudniając miejscową ludność ożywiła gospodarczo liczne wsie, a chętnym do osiedlenia się bezpłatnie użyczała działek i budulca. Założyła kamieniołomy marmuru nazwane od jej imienia „Mariannenbruch”, miała też swój udział w powstaniu w 1864 r. huty szkła kryształowego w Stroniu Śląskim, nazwanej na jej cześć Oranienhütte. Z jej inicjatywy nastąpił też rozwój lecznictwa uzdrowiskowego w Lądku Zdroju.
Będąc osobą bardzo religijną, o silnie rozwiniętej wrażliwości oraz dysponując sporym majątkiem, Marianna Orańska dostrzegała i chętnie wspierała potrzeby biednych. Szczególną opieką otaczała mieszkańców swoich dóbr. Budowała ochronki dla dzieci oraz przytułki dla starców i chorych, datkami wspierała budowę kościołów i utrzymanie w swoich dobrach zborów ewangelickich, a także działalność kościoła katolickiego. Szczególnie doceniała wagę wykształcenia, zakładając wiele szkół i opłacając proces edukacji podopiecznych, fundując materiały szkolne i żywność. Z inicjatywy Królewny powstały spore odcinki dróg na ziemi kłodzkiej.





