Finisaż wystawy Włodzimierza Stelmaszczyka SFUMATO

10.10.2020 17:00
Włodzimierz Stelmaszczyk - SFUMATO, fot. Tomasz Gmerek

Serdecznie zapraszamy na Finisaż wystawy Włodzimierza Stelmaszczyka SFUMATO w hotelu "Impresja" przy ul. Zielonej 19 w Dusznikach Zdroju - 10 października o godz, 17.00
 

W 2011 roku prezentowaliśmy w naszym muzeum wystawę prac artrysty pt."Karty z podróży". Tegoroczną wystawę przygotowaną przez Fundację Dom Źródeł objęliśmy patronatem.

Włodzimierz Stelmaszczyk urodził się w 1947 roku. Dzieciństwo spędził w Polanicy Zdroju. W latach 1965-1971 studiował na Wydziale Tkaniny Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesorów: Romana Modzelewskiego (malarstwo) i Antoniego Starczewskiego (gobelin). Po dyplomie, obok dydaktyki (był asystentem prof. Modzelewskiego), zajmował się malarstwem, tkaniną i złotnictwem artystycznym.  Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie kierował Katedrą Malarstwa  i Rysunku na Wydziale Sztuk Wizualnych. W 2005 roku otrzymał tytuł naukowy doktora habilitowanego sztuk plastycznych. Prowadził również Galerię Blok, gdzie wystawiał m.in. dzieła Katarzyny Kobro oraz uczniów i współpracowników Władysława Strzemińskiego. Od roku 2014 prowadził pracownię malarstwa  i rysunku na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Był tu dziekanem Wydziału Artystycznego (2014-2019), kierownikiem Katedry Sztuki, oraz kuratorem galerii Patio 2. Wystawiał  wŁodzi, Mastricht, Polanicy, Johnson City, Berlinie, Kłodzku (2011) i Paryżu.

Wprowadzany przez twórcę efekt sfumato, zapoczątkowany przez Leonarda da Vinci, polega na nakładaniu coraz bardziej rozrzedzonych warstw farby, by osiągnąć wrażenie zadymienia, mgiełki, ulotności oraz przestrzenności. W swojej sztuce artysta podejmuje dialog z tradycją, bawi się zagadnieniami  z zakresu sztuki (o czym świadczą również tytuły jego obrazów), zmiennym kontekstem, przestrzenią, motywami. Wykreowany przez Włodzimierza Stelmaszczyka świat pełny jest paradoksów, niemożliwości oraz własnych, nowych opowieści.

Organizator: Fundacja Dom Źródeł

Link do wystawy:
http://muzeum.klodzko.pl/new/wlodzimierz-stelmaszczyk-sfumato-w-hotelu-impresja-w-dusznikach-zdroju/2020-08-20