Koncert zespołu "Jacaras"

05.04.2013 18:00
jaracas.jpg

Serdecznie zapraszamy na koncert pt."Barokowa dyskoteka" w wykonaniu wrocławskiego zespołu "Jacaras". Koncert odbędzie się w ramach XVI Kłodzkiego Festiwalu Muzycznego "Gitariada".

Skład zespołu:

Julieta Gonzalez-Springer ( Meksyk ) - sopran
Łukasz Figiel, Mateusz Ławniczak, Łukasz Oleszek - gitary
Fabiana Raban - instr.perkusyjne
Piotr Zaleski - timple

Zespół „Jacaras” powstał w 2009 roku. Tworzą go studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od września 2012 roku zespół podjął współpracę ze śpiewaczką pochodzącą z Meksyku-Julietą Gonzalez-Springer, specjalizującą się w wykonawstwie barokowym. Kierownikiem zespołu jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący w uczelni klasę gitary. Zespół wykonuje wokalno-instrumentalne formy okresu baroku oraz tańce Hiszpanii, znajdujące się w XVII i XVIII-wiecznych tabulaturach gitarzystów hiszpańskich, opracowane na współczesne instrumentarium. Niektóre z tych tańców odegrały znaczącą rolę w historii muzyki i są znanymi do dzisiaj formami, jak tarantela, fandango czy wariacyjnie opracowywana przez stulecia folia. Inne przetrwał w społecznościach lokalnych (canario), wiele zaś popadło w zupełne zapomnienie (mariona, cumbee). Wspólną cechą wszystkich tańców jest ciekawa, różnorodna rytmika, która później legła u podstaw tworzącego się w XIX w. w Hiszpanii stylu, znanego dziś powszechnie jako flamenco. Rytm podkreślany był nie tylko użyciem kastanietów, tamburyna, ale specyficznymi uderzeniami w struny gitary (rasgueado), a nawet w pudło rezonansowe. Tańce improwizowano, dokonując szeregu przekształceń  wariacji, jak było to w zwyczaju gitarzystów. Pierwsze znane dziś z publikacji wariacje muzyczne to gitarowe Diferencias Luysa de Narvaeza z 1538 roku. W tańcach mieszają się wpływy kultury hiszpańskiej, indiańskiej, a nawet afrykańskiej.

Współorganizatorami kłodzkiego koncertu są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Towarzystwo Artystyczno-Kulturalne Ziemi Kłodzkiej.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.