Spektakl Uniwersytetu III Wieku

spektakl według książek Ireny Klimaszewskiej w reżyserii Elżbiety Karkulewskiej

Wstęp wolny!

Zapraszamy serdecznie!

Stare opowieści żyją poprzez relacje ze współczesnymi odbiorcami. Bajki ludowe to ważna część niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ich historycznej i etnograficznej wartości nie sposób przecenić. Zawierają wiedzę i przekonania przodków, popularyzują uniwersalne przesłania dotyczące życia, są silnie zakorzenione w tradycyjnym folklorze określonego obszaru. Niejednokrotnie bajkowe wydarzenia rozgrywają się w miejscach znanych i popularnych w regionie. Przekazywane od pokoleń często są twórczo odnawiane przez kolejnych spadkobierców. Irena Klimaszewska (kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej, regionalistka), na kanwie funkcjonujących w kłodzkiej tradycji opowieści z dziejów ziemi kłodzkiej, stworzyła serię bajek. Bajki te stały się źródłem inspiracji dla Uniwersytetu III Wieku, a Jego słuchaczki i słuchacze zaadaptowali je na przedstawienie, które z powodzeniem prezentują w różnych miejsca, a tym razem wystąpią w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.